Budynek naszego kościoła
Dopuszcza się obmowy ten, kto bliźniemu zarzuca coś niesprawiedliwie albo przypisuje mu wadę, której tamten nie posiada. Ten rodzaj obmowy nazywamy oszczerstwem.
św. Jan Maria Vianney
BanerBanerBanerBanerBaner

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Rogi 16, 49-100 Niemodlin, Tel./Fax: 77-460 99 04, Mail:

  • Dziś: niedziela, 4 maja 2025r. Okres kościelny: Okres Wielkanocny
  • Imieniny: Moniki, Floriana, Władysława

Uwaga - maseczki!

Ważne - proszę się zapoznać!

         Od dnia 16 kwietnia (czwartek) będzie obowiązywać zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Projekt Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów przekazany dziś po konsultacjach z Ministerstwa Zdrowia nadaje § 18 Rozporządzenia z 10 kwietnia następujące brzmienie:

Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

- na drogach i placach,

- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

- w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),

- na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568).

Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:

1) pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, o którym mowa w pkt 2;

2) dziecka do ukończenia 4 roku życia;

3) osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;

4) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;

5) kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

6) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania;

7) żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

Powyższy zapis oraz jego interpretacja, będąca m.in. wynikiem konsultacji Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski z Ministerstwem Zdrowia, pozwala wyciągnąć następujące wnioski:

1. Wierni gromadzący się w kościołach na liturgii i poza nią (np. w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu) są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Wiernych należy pouczyć o tym obowiązku przed liturgią. Twarz można odsłonić przy przyjmowaniu Komunii św. w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski.

2. Ten sam obowiązek (zasłaniania ust i nosa) dotyczy osób posługujących (ministrantów, lektorów), którzy znajdują się podczas liturgii w prezbiterium.

3. Z obowiązku zasłonięcia ust i nosa w czasie liturgii zwolniony jest tylko celebrans/celebransi ją sprawujący (podczas jej trwania). Zwolnienie to nie obowiązuje duchownego udającego się do kościoła bądź wracającego z niego, korzystającego w tym czasie z przestrzeni publicznej (drogi, chodnika, placu kościelnego).

4. Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy także duchownego podczas przyjmowania interesantów w kancelarii parafialnej bądź zakrystii.

5. Dla bezpieczeństwa należy też korzystać z maseczek podczas sprawowania sakramentu pokuty, mimo że jest on czynnością liturgiczną (przy zachowaniu innych zasad higieny wskazanych w Dekrecie Biskupa Opolskiego z 24 marca br.).

Jeśli po podpisaniu Rozporządzenia przez Prezesa Rady Ministrów zmieni się treść wyżej cytowanego projektu tego dokumentu, a w związku z tym wnioski z niego wypływające, jutro prześlemy kolejny komunikat w tej sprawie.

 


Powrót do listy aktualności

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogach umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.